sadnet_logo

Ile rocznie kosztuje strona internetowa ?

Jeśli posiadacie lub zamierzacie zbudować bądź odświeżyć Waszą istniejącą już stronę www to warto przypomnieć sobie na jakie koszty będziecie musieli się przygotować. Zacznijmy od podstawowych spraw jakim jest hosting. Postaramy się opisać przykładową sytuacje językiem prostym i zrozumiałym. Podawane przykłady i ceny proszę traktować orientacyjnie.

Domena internetowa

W zależności od wybranej “końcówki” czy to będzie .pl, .com.pl lub innej ceny mogą wynosić od 50 do 100 zł netto rocznie. Oczywiście w Internecie dużo firm proponuje domeny za 1 zł. Tak ale tylko w pierwszym roku, po zakupie. Warto dowiedzieć się, przeczytać jaką kwotę będziecie musieli wydawać przy odnowieniu ważności domeny w kolejnych latach

Serwer internetowy

Kolejny element bez którego nie zbudujecie Waszej strony internetowej. W dużym skrócie to dysk na którym będą przechowywane pliki strony www. Koszt zakupu serwera internetowej uzależniony jest również od kilku dość istotnych czynników. Między innymi powierzchni dysku, bazy danych MySQL, wielkości transferu. Pamiętajcie, że poza plikami stron internetowych możecie również na serwerze przechowywać i konfigurować skrzynki pocztowe. Wówczas warto pomyśleć o większej wielkości powierzchni dysku serwera.
Dla przykładu serwer o powierzchni 15 GB z dodatkowymi opcjami pod stronę internetowa (WP) to koszt 150 zł netto / rocznie.

Certyfikat SSL

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Po drugie Google wymaga SSL aby dobrze i poprawnie indeksowało naszą przyszłą bądź obecną stronę internetową w wyszukiwarce. Także na chwilę obecną SSL staje się obowiązkowym dodatkiem i usługą związaną z Waszą stronę internetową.
Koszt od 70 do 110 zł netto / rocznie.
Tak, oczywiście są darmowe certyfikaty SSL, jak również certyfikaty za 1 zł / rocznie. Tutaj również zalecamy szczegółowo przeczytać małym drukiem co napisane jest odnośnie wymagań posiadania tak taniego certyfikatu SSL dla swojej domeny.

Podsumowując

Roczne koszty utrzymania Waszej strony internetowej mogą wynosić od 290 do 360 zł netto.

Proszę pamiętać, że w tej cenie nie jest uwzględniona praca związana z aktualizacją oraz zmianami na stronie internetowej.
Przedstawione zostały tylko orientacyjne koszty hostingu.
W przypadku większych dużych portali i serwisów internetowych, sklepów internetowych czy większej liczby konta e-mail ceny te mogą ulec istotnym zmianą.


Ale o tym w kolejnej informacji.

Od początku naszej działalności specjalizujemy się w agro stronach internetowych