Aktualna sytuacja w produkcji owoców wymaga od sadowników podejmowania precyzyjnych i racjonalnych decyzji. Niejednokrotnie jeden niepotrzebny lub spóźniony zabieg agrotechniczny, niewłaściwie dobrana odmiana lub podkładka oraz bazowanie na schematach z poprzednich sezonów wpływa niekorzystnie na sytuacje całego gospodarstwa. Dlatego warto korzystać z usług doradczych, które będą cennym uzupełnieniem wiedzy oraz praktyki każdego z sadowników.
Analizując zalecenia i komunikaty sadownicze przekazywane do sadowników widzę istotne różnice pomiędzy sytuacją w głównych rejonach sadowniczych kraju, a obszarem województwa wielkopolskiego w którym pracuje. Dlatego często może okazać się błędne wdrażanie zaleceń z innych rejonów Polski związanych z ochroną roślin, nawożeniem czy terminem zbioru do sytuacji w tej części kraju.
Od ponad 20 lat związany jestem zawodowo z produkcją owoców. Ukończyłem studia ogrodnicze na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a następnie uzyskałem tytuł doktora nauk ogrodniczych specjalizując się z uprawach sadowniczych. Swoją wiedzę i praktykę powiększam prowadząc corocznie kilkanaście doświadczeń agrotechnicznych w uprawie jabłoni. Wyniki z tych badań wprowadzane są do praktycznych zaleceń i komunikatów dla sadowników w kraju.
Posiadając wiedzę i praktykę w stosowaniu popularnych i nowych środków ochrony roślin, nawozów, regulatorów wzrostu oraz odmian jabłoni, a także technicznych rozwiązań w uprawie roślin sadowniczych mogę precyzyjnie i skutecznie doradzać sposoby ochrony przed najgroźniejszymi chorobami i szkodnikami roślin. Dodatkowo pełny program doradczy skupiony jest przede wszystkim na produkcji owoców wysokiej jakości o których tak dużo słyszymy i czytamy, a których tak mało oferowanych jest konsumentom w kraju.
*Cena dotyczy jednej godziny konsultacji. W przypadku lokalizacji gospodarstwa powyżej 30 km od Poznania należy doliczyć dodatkową opłatę za dojazd.
Codzienne testy i wyznaczenie 'okna’ zbioru dla konkretnej grupy odmian jabłoni.
Dobór odmian i podkładek dla danego stanowiska i charakterystyki gospodarstwa.
Wybór i szkolenia z technik cięcie po posadzeniu drzew i w trakcie owocowania.
Terminy, ilość cieczy roboczej, temperatury, tank-mix, dla każdego oprysku w sadzie.
Odpowiednie zasady przygotowanie stanowiska pod nowe nasadzenia drzew.
Monitoring i modele chorobowe najgroźniejszych chorób roślin sadowniczych.
Monitoring i progi zagrożenia najgroźniejszych szkodników roślin sadowniczych.
Doradztwo przy wyborze rodzaju techniki oraz optymalizacji zbiorów owoców w sadzie.
Co warto zautomatyzować, oraz jak ograniczyć koszty pracy w intensywnych nasadzeniach.