Zapytaliśmy specjalistę w dziedzinie ochrony Pana Janusza Mazurka o opinie dotyczącą użytkowania stacji meteo iMetos IMT 200 wraz z modelem chorobowym dedykowanym dla uprawy winorośli.

Posiada Pan stacje meteo iMetos IMT 200 wraz z modelem chorobowy dedykowanym dla uprawy winorośli. Jak ocenia Pan pracę samej stacji meteo ?
JM: Właściwie przez cały ten sezon stacja meteo iMetos IMT 200 pracowała bez zarzutu, a dostęp do serwera był możliwy wszędzie tam gdzie istniał dostęp do łącza internetowego. Działalność doradcza siłą rzeczy wiąże się z częstymi wyjazdami więc możliwość podglądu przebiegu warunków pogodowych oraz terminów infekcji niezależnie od lokalizacji to naprawdę bardzo duża pomoc w podejmowaniu właściwych decyzji w ochronie roślin. Na bieżąco istnieje również szansa przeprowadzenia stosownych konsultacji z producentami czy chociażby jednostkami naukowymi. Należy również zaznaczyć, że w stacja meteo iMetos IMT 200 praktycznie pracuje bezobsługowo. Poza jej zainstalowaniem, w trakcie sezonu nie wymagała dodatkowych czynności konserwacyjnych co w „gorącym” sezonie jest nie do przecenienia.

Co sądzi Pan o samym modelu chorobowym dołączonym do stacji meteo ? Czy sprawdził się w monitorowaniu chorób oraz jak ocenia Pan jego skuteczność i pomoc w prowadzeniu zabiegów ochrony ?
JM: Uczciwie muszę przyznać, że model przeznaczony do prognozowania chorób winorośli został zainstalowany dla próby, aby sprawdzić w rzeczywistości jak wygląda prognozowanie przebiegu warunków infekcji, o których niejednokrotnie, aczkolwiek w dużej mierze teoretycznie, mówiłem podczas szkoleń z ochrony winorośli. Program umożliwia śledzenie warunków rozwoju szarej pleśni, mączniaka prawdziwego oraz mączniaka rzekomego. I przede wszystkim właśnie ten ostatni model bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Umożliwia on śledzenie i to niezależnie od siebie warunków sprzyjających rozwojowi infekcji pierwotnych jak i wtórnych mączniaka rzekomego. Jest to niezmiernie ważne ponieważ pierwotne infekcje tego patogena wymagają wystąpienia dość specyficznych, wręcz „sztormowych” warunków pogodowych związanych z długo występującymi silnymi opadami deszczu. W zależności od sezonu warunki takie mogą pojawić się w bardzo różnym okresie co w dużej mierze determinuje rozpoczęcie pierwszych zabiegów.
Np. w tym roku, na dwóch stacjach rozmieszczonych w okolicy Oleśnicy i Milicza w woj. dolnośląskim zanotowano 3 infekcje pierwotne odpowiednio 29 czerwca, 6 i 25 lipca oraz 29 czerwca, 12 i 25 lipca. Jak więc widać bez możliwości monitorowania przebiegu infekcji wiele zabiegów może być wykonywanych niepotrzebnie co podraża koszty ochrony i stanowi niepotrzebne obciążenie dla środowiska.
Ponieważ model pokazuje również etap inkubacji grzyba stąd dość precyzyjnie można wtedy określić termin zastosowania właściwych fungicydów. Ponieważ zainstalowany model chorobowy określa cały przebieg rozwoju choroby zapoczątkowanej podczas poszczególnych infekcji pierwotnych dość precyzyjnie ustalaja termin kiedy powinny pojawią się plamy spowodowane rozwojem grzyba. Obecność tych plam dość jednoznacznie (1-2) precyzuje termin wytwarzania przez mączniaka rzekomego nowej partii zarodników. Stanowi więc pewną podpowiedź również co do terminów stosowania preparatów profilaktycznych

Dla jakiego typu (powierzchni, upraw) poleciłby Pan stacje meteo iMetos wraz z modelami chorobowymi ?
JM: Trudno jednoznacznie określić. W Polsce nie mamy wielu dużych winnic choć kilka w ostatnim czasie kilka już się pojawiło. Z pewnością dla plantacji powyżej 10 ha to chyba bardzo dobre rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że winorośl, a w szczególności winorośl właściwa (Vitis vinifera L), to jedna z najbardziej intensywnych upraw, gdzie wyprodukowanie wina odpowiedniej jakości wymaga stosunkowo dużej liczby zabiegów chemicznych, a więc i poniesienia niezbędnych kosztów. Każda zaoszczędzona złotówka jest tu na wagę złota. Dla jednych producentów zakup stacji meteo iMetos zwróci się szybciej dla innych później. Ale jest to droga, z której nie ma już odwrotu szczególnie, że od roku 2014 obligatoryjna stanie się tzw. metoda integrowana gdzie systemy wspomagania decyzji w ochronie roślin stanowią jej nierozłączną część.

Bardzo dziękujemy za rozmowę